Poďte sadiť budúcnosť

Ideme sadiť stromy. Ich plody už ale jesť nebudeme. Nevadí. Robíme to pre naše deti, túto krajinu a planétu.

Motivovala nás k tomu Nadácia SLSP so svojou grantovou výzvou Vytvoriť odkaz pre budúcnosť.

V apríli 2024 Cirkevný zbor ECAV Rankovce podal žiadosť o dotáciu s malou dušičkou, veď niekedy aj motyka vystrelí. Myslíme na budúcnosť našich detí aj tejto krajiny, preto sme sa spolu rozhodli dať sa dokopy a sadiť stromy. Do príležitosti sa zapojili obyvatelia obcí Bačkovík, Boliarov, Čakanovce, Herľany a Trsťany, podporené súhlasom vedení obcí. Našli sme spolu verejný priestor vhodný k rozšíreniu zelene a zlepšeniu miestnej mikroklímy a prisľúbili náš čas a ruky. K zámeru sa pridalo aj občianske združenie Pre lepší život, ktoré sa v Rankovciach a okolí roky venuje miestnej rómskej komunite, vzdelávaniu a znižovaniu etnického napätia.

Prečo chceme sadiť stromy? Lebo sme presvedčení, že toto ľudské jednanie ďaleko presahuje samotnú fyzickú činnosť spojenú s výsadbou a následnou starostlivosťou. Otvára nám ľuďom obzory vidieť širšie súvislosti života a ľudskej spoločnosti ako celku.

Stromy rastú pomaly. Vysádzať stromy, aleje, sady či dokonca lesy, to je vytrvalostný beh maratónskeho charakteru. V prvých rokoch stromy pripomínajú novonarodené deti. Potrebujú špeciálnu opateru, aby sa ujali, dostatočne zakorenili a mohli ďalšie desaťročia rásť, aby vo veku svojej dospelosti začali prinášať úrodu. Sadiť stromy môžu iba tí, ktorí dokážu hľadieť do budúcnosti a nerozhodujú sa výhradne osobnou potrebou či prítomným okamihom. Starostlivosť o stromy v nás rozvíja nezištný spôsob zmýšľania a konania v prospech iných. Pripomína nám to Ježiša Nazaretského. Nie náhodou sa deti na prvom stupni základnej školy v dobrých školách učia pestovať rastlinky a starať sa o ne. Je to opak egoizmu a sebastrednosti.

Žijeme v kraji, kde naši dávni predkovia vysádzali aleje, sady a lesy a naši starí a prastarí rodičia sa o ne starali. Dnes dýchame kyslík vyprodukovaný 80 až 100 ročnými stromami a nie je to jediný prínos, ktorý pre nás listnaté porasty majú.

Stromy budeme potrebovať stále viac. Množstvo CO2, ktoré do ovzdušia vylučujú naše autá a komíny kotlov na tuhé palivo už zreteľne vnímame v rýchle sa premieňajúcej klíme. Tohto roku prišla jar o 3 týždne skôr (!), ako býva zvykom. My ľudia meníme v posledných desaťročiach planétu ako nejaká geologická sila. Potrebujeme toto smerovanie zvrátiť a každý z nás pre to môže niečo urobiť. Napríklad vysádzaním stromov, ich adoptovaním a následnou starostlivosťou.

V októbri a novembri 2024 budeme mať možnosť dobrovoľnícky vysadiť minimálne 44 stromov v uvedených obciach regiónu pod Slanským pohorím. Chceme hľadať medzi obyvateľmi dobrovoľníkov, ktorí nám s výsadbou pomôžu a tých, ktorí si následne adoptujú stromy vo verejnom priestore a budú sa o ne starať.

V jeseni 2024 plánujeme v našich komunitách stretnutia, na ktorých chceme spolu hovoriť o našej budúcnosti, krajine, prírode aj spoločnosti ako celku. Chceme hovoriť o tom, kam smerujeme, a kam by sme chceli smerovať.

Okrem komunitných stretnutí (ich termíny a miesta zverejníme začiatkom septembra) chceme na miestnych základných školách, na ktorých sa vyučuje evanjelické náboženstvo, venovať priestor téme stromov, prírody, jej hodnoty, zraniteľnosti a povereniu Stvoriteľa byť dobrými hospodármi s prírodou a krajinou, ktorá nám bola zverená.

Celý projekt chceme zavŕšiť spoločným ekumenickým podujatím, ktoré venujeme téme prírody a sociálnej súdržnosti.

Stromy, ktoré sme osobne vysadili, majú šancu dožiť sa dospelosti, pretože nás s nimi spája puto osobnej námahy. Nechceme, aby naše úsilie vyšlo na zmar, ale naopak, aby sa premenilo na niečo užitočné a prospešné nám aj druhým.

Rád sa dívam na stromy, ktoré som vysadil a starám sa o nich, i keď ich plodov sa možno už nedožijem. Poďte s nami sadiť stromy a adoptujte si ich. Je to vlastne sadiť budúcnosť. Naše deti budú dobrú budúcnosť potrebovať.

František Korečko
(člen cirkevného zboru ECAV Rankovce)

Návrh projektu:  Naše deti budú potrebovať stromy

Tento projekt podporila:

Logo Nadácia SLSP

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie