Po Deviatniku - Sexagesima

V tzv. gesimálnom období pokračujeme nedeľou, ktorá u nás dostala názov odvíjajúci sa po predošlej – Po Deviatniku. V latinčine sa označuje výrazom Sexagesima, čo znamená „šesťdesiat“ a pôvod jej názvu ostáva v istom závese podľa nedieľ okolo nej.

Pre nás, evanjelikov, veľmi zvláštne vyznie aj iný latinský názov tohto dňa určený introitom podľa Ž 44,24 (Prebuď sa = povstaň, Pane) Exsurge dominica, ktorý nám pripomína neslávne známu bulu Exsurge Domini pápeža Leva X. z r. 1520, ktorou odsúdil Lutherovo učenie a o rok neskôr viedla aj k jeho exkomunikácii.

Zaujímavý je výber evanjelií pre túto, ale aj predošlú nedeľu. Počas Deviatnika sme počúvali o robotníkoch na vinici (Mt 20,1-16), pre nedeľu Po Deviatniku máme podľa starého perikopálneho systému (evanjelické cirkvi zachovali najmä ten z čias Gregora Veľkého †604) dosiaľ zachované evanjelium o Rozsievačovi a štvorakej pôde L 8,4-15. Obidve evanjeliá sú poľnohospodárskeho charakteru, pretože naznačujú koniec zimy a príchod jari s nastávajúcimi jarnými prácami.

Epištola, pôvodne 2K 11,19-12,9 ako najdlhšia v celom cirkevnom roku sa v rôznych formách skracovala buď iba na text z 11., alebo iba z 12. kapitoly. U nás dnes máme 2K 12,1-10 (v predchádzajúcej, Petríkovej agende bol celý, dlhý text). Epištola má úzke prepojenie s evanjeliom – ukazuje na apoštola Pavla a na rôzne prijímanú zvesť apoštolov a rôznych misionárov. Introit Ž 44,24-26 (alebo aj výber veršov: 23-25a.26a.1).

Od týchto textov sa odvíja aj odporúčaná téma nedele, u nás: Dar Božieho slova, predtým v Petríkovej agende: Moc Božieho slova.

Ekumenický lekcionár vo všetkých troch cykloch nereflektuje charakter gesimálneho obdobia a pokračuje v kontinuálnom čítaní textov.

Vo východnej cirkvi je už táto nedeľa mäsopôstnou, to znamená že sa začínajú zdržiavať mäsa, v západnej sa nachádzala uprostred virvaru karnevalov a fašiangov. V rímskokatolíckej cirkvi je v rámci zrušenia predpôstia omšovým poriadkom pápeža Pavla VI. v r. 1969 označovaná ako 7. nedeľa v cezročnom období.

V Tranovskom kancionáli máme k tejto príležitosti odporúčané (zo šiestich) tieto piesne, ktoré sa zároveň nachádzajú aj v súčasnom Evanjelickom spevníku: 258 Ach, Bože, zhliadni z výsosti, 277 Ty vieš, Bože, 282 Bože, Ty si svetla prameň a 334 Z hlbokosti k Tebe volám. Iste sú vhodné aj všetky ostatné, ktoré sa týkajú zvestovaného Slova (myšlienka rozsievania Slova ako semena do pôdy je napr.: 205, 215, 282, 288 a najmä 622).

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie