Nedeľa po Vstúpení - Exaudi

Introit (úvodná časť starocirkevnej liturgie) nedele už nie je jasavým spevom, ako býval v predchádzajúcich (po)veľkonočných nedeliach, ale je vyjadrením túžby po Božej pozornosti – Ž 27,7(8-9a): „Čuj, Hospodine, môj hlas, keď volám, zmiluj sa nado mnou a vyslyš ma!“, latinsky: „Exaudi Domine vocem meam qua clamavi miserere mei et exaudi me!“ Odtiaľ, podľa prvého slova (incipit) dostala nedeľa názov Exaudi.

Zložitejšie je už jej zaradenie do kruhov, okruhov cirkevného roka tak, ako ich poznáme najmä my na Slovensku. Vyzerá to tak, že tzv. svätodušný kruh je špecifikom vyslovene našej cirkvi. Začína sviatkom Vstúpenia a končí až Trojičnou nedeľou. Podľa zmyslu biblického diania zachytáva čas od chvíle, keď Pán Ježiš odišiel od učeníkov do neba s tým, že im prikázal očakávať Svätého Ducha a končí svätodušnou oktávou (osemdním). Inde vo svete (v evanjelickom, i neevanjelickom) sviatok Vstúpenia a rovnako aj nedeľa po ňom, Exaudi patria ešte do veľkonočného obdobia a nedeľa sa nazýva jednoducho 6. nedeľa po Veľkej noci v evanjelickom, resp. 7. veľkonočná nedeľa v katolíckom prostredí. Zrejme to tak bolo predtým aj u nás, keďže farba oltárneho rúcha ostáva biela a červené sa kladie až na Svätodušnú nedeľu a ostáva do Trojice.

Keďže v čase po Vstúpení Pána Ježiša učeníci podľa Sk 1,14 zotrvávali na modlitbách až do zoslania Ducha – teda celkom deväť dní, v niektorých, najmä katolíckych spoločenstvách sa počas tohto obdobia zachováva tzv. svätodušná novéna – deväťdňový cyklus modlitebných stretnutí. V ňom sa nachádza aj nedeľa Exaudi a niekde preto dostala názov aj Nedeľa očakávania.

Evanjelium je ešte stále z Jána, ako po celé veľkonočné obdobie - J 15,26-16,4(a) sa opakuje prísľub o Svätom Duchu, podobne, ako bolo v predchádzajúcej nedeli a epištola je opäť ako v celom veľkonočnom období spomedzi všeobecných (tzv. katolíckych) epištol – 1Pt 4,7(b)-11.

Zaujímavá je v agende ponúknutá téma nedelePríprava na posledné veci, ktorá zaiste poukazuje na koniec starého bez Ducha. V predchádzajúcej agende (Petríkovej) sa v túto nedeľu končí séria poveľkonočných tém o Kristovej vláde vo svete a k nedeli po Vstúpení je tam navrhnutá téma Vláda sveta a jej koniec.

A opäť – spomedzi siedmich odporučených piesní Tranovského kancionálu (1949) k tejto nedeli v našom spevníku máme tri z nich: ES 172 Duch Pánov svojou svätou milosťou, ES 452 Ježiši, ako chceš a ES 502 Akže sme už mnoho dobrého. No v spevníku máme k tomuto obdobiu po Vstúpení piesne ES 157 – 164.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie