Nedeľa po Vianociach

Ak padne nedeľa na deň narodenia Pána, 25. decembra, tak ďalšia nedeľa potom vychádza na Nový rok a nedeľa po Vianociach vypadne. Ak vyšla na niektorý z troch dní, nasledujúcich hneď po Vianociach (Štefan, Ján, Mláďatká), tak jej sviatočný deň dával tému aj propriálne texty.

Keďže u nás, v evanjelickej cirkvi sme prestali používať špeciálne tri oktávové dni, tak – okrem Štefana, keď prípadnej nedeli v tento deň dáva obsah 2. vianočný sviatok – má svoju samostatnú, no stále ešte vianočnú tému: Slovo stalo sa telom podľa evanjelia na tento deň J 1,14-18. V predošlej dobe bolo ako evanjelium predpísané L 2,33-40, záver biblického podania o Simeonovi a prorokyni Anne.

Ako introit býval používaný text v kompilácii veršov Ž 93,5.2.1(a), u nás uvádzaný Iz 9,1. Epištola je starocirkevná G 4,1-7 (v súčasnej agende skrátené o posledný verš).

V Tranovskom kancionáli bolo odporučených k tejto príležitosti šesť piesní, do súčasného spevníka sa dostala polovica z nich: ES 40, 50 a 78.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie