Nedeľa po Novom roku

Vo viacerých tradíciách sa táto nedeľa nazýva 2. nedeľou po Vianociach s tým, že pôvodne introit aj evanjelium ostali pre obe nedele rovnaké.

V našich agendách však bol zaznamenaný ako introit text Ž 98,2-3 o spáse od Hospodina pre všetky národy zeme a ako evanjelium Mt 2,13-23 o úteku betlehemskej rodiny do Egypta, čím zvesťou predbieha blížiaci sa sviatok Zjavenia.

Epištola v zmysle zvestovania prišlého Pána celej zemi sa v rámci cirkevných tradícií bohato rozdelila, v rímskom prostredí sa používal text Sk 4,8-12, v anglikánskom dokonca starozmluvný text Iz 61,1-3, v evanjelickej cirkvi Tit 3,4-7, u nás už nevianočná 1Pt 4,12-19 o utrpení, odkiaľ vzišla aj odporučená téma nedele: Cez ťažkosti k radosti.

Tranovský kancionál odporúča k tejto nedeli šesť piesní, z nich sa v súčasnom spevníku nachádzajú tri, všetky nevianočné: ES 452, 501 a 509.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie