9. nedeľa po Trojici

Deviata nedeľa po svätej Trojici má v súčasnej agende navrhnutú tému Prezieravá múdrosť, v ktorej sa stretáva posolstvo evanjelia L 16,1-9podobenstvo o nespravodlivom šafároviepištoly 1K 10,1-13 o príklade nesprávneho uvažovania, hoci u veriacich ľudí (úvod k textu o hostinách pri modloslužbe).

V misáli rím.-katolíckej cirkvi, ešte pred úpravami 2. vatikánskeho koncilu pri zavedení trojročného cyklu lekcionára, bolo súčasné evanjelium zaradené už o dve nedele skôr a sem zaradené evanjelium, ktoré my máme pre nasledujúcu nedeľu. V starších tradíciách bola pôvodne aj epištola mierne kratšia – až neskôr bolo doplnených prvých päť veršov. Aj pre tieto rôzne historické posuny sa pripomienka zničenia Jeruzalema (10. augusta 70) v niektorých tradíciách konala práve v túto nedeľu. Starocirkevný introit Ž 54,6-9 (rôzne tradície – Ž 54,4-5, alebo 6-7) sa vyslovenie dotýka tejto udalosti.

Blížiacej sa kajúcej nedeli sa prispôsobovali aj témy posledných štyroch nedieľ v predošlej, Petríkovej agende (1954) zameraných na pokánie – pre 9. nedeľu po Trojici s názvom Ohrozenie pokánia.

Čo sa týka vybratých piesní z Tranovského kancionála (1949), z pôvodne deviatich piesní sa do nášho slovenského Evanjelického spevníka dostali štyri: ES 332 Pokánie čiňme, ES 497 Z nesmiernej Božej milosti, ES 664 Kto pozná čas ES 665 Márnosť vo svete.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie