8. nedeľa po Trojici

V jednom zo starších systémov rozpisu cirkevného roka sa táto nedeľa nazývala šiestou a zároveň poslednou po sviatku Petra a Pavla (pozostatok toho vidíme v epištole 3. potrojičnej nedele). Zrejme to však bolo ešte v čase ustaľovania termínu Veľkej noci.

Všetky tri pôvodné propriové texty nedele (introit, evanjelium aj epištola) vedú k pýtaniu sa po pravosti našej viery – či žijeme podľa tela, alebo podľa Ducha a smerujú k pohľadu na vlastnú večnosť.

introitovom texte Ž 48,10-11 sa podľa témy 2. cyklu obdobia o Božej spravodlivosti dostávame k volaniu po Jeho milosti, veď Jeho ruka je plná spravodlivosti.

Evanjelium Mt 7,15-23 (v mnohých tradíciách sa posledné dva verše vypúšťajú) s učením Pána Ježiša v Kázni na vrchu o výstrahe pred falošnými prorokmi smeruje k upozorneniu, že sa dá veľmi ľahko stať vo viere falošným. Falošný veriaci pred Bohom nepochodí. V epištole R 8,12-17 sú tí, ktorí žijú v Duchu, povzbudení, že sú synmi (a dcérami) Božími, teda aj dedičmi večnej slávy v nebesiach.

Odporučená téma v našej Agende Výstraha pred zvodmi sa dotýka základnej schémy nedele, zameriava sa najmä na evanjelium. V predchádzajúcej agende (Petríkovej) téma Pokánie zriedkavým javom bola pokračovaním štyroch tém o pokání, ktoré napokon vrcholili v Kajúcej nedeli.

V Tranovskom kancionáli (1949) bolo opäť vybraných osem piesní, do súčasného spevníka sa dostalo päť z nich: ES 261 Cirkev je chrám Najvyššieho, ES 277 Ty vieš, Bože, ES 283 Drahý Kriste, za to čisté, ES 284 Chráň ma, Pane, pri slove tom ES 473 Sám, Pane Bože, ma veď.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie