6. nedeľa po Trojici

Začína sa druhý tematický cyklus potrojičného obdobia, ktorý pôvodne trval od sviatku Petra a Pavla 29. júna po sviatok sv. Vavrinca 10. augusta. (Vavrinec Rímsky bol jedným z diakonov umučený na rozžeravenej kovovej posteli 10. augusta 258 za čias cisára Valeriána, krutého prenasledovateľa cirkvi.)

Hlavnou tematikou tohto šesťtýždňového obdobia sa stali novosť života a spravodlivosť tých, ktorí sú živou súčasťou Kristovej cirkvi ako kráľovstva milosti.

Introity nedieľ boli v prvom cykle (plus 6. nedeľa) vyberané z prvej knihy žalmov, v druhom cykle zas boli vyberané z druhej knihy žalmov. V našich agendách sa ale už stretneme aj so zmenami – aj pri tejto nedeli, po staršej tradícii so Ž 28,8-9 máme v agende Ž 6,2-3.

Epištoly počínajúc touto nedeľou až do konca (s výnimkou 13. a poslednej nedele) sú vybraté z listov apoštola Pavla, spravidla podľa poradia kánonu Novej zmluvy.  Na túto nedeľu je určená R 6,3-11 o novote života v Kristovi.

Evanjelium Mt 5,20-26 z kázne na vrchu ukazuje na Božiu spravodlivosť a poriadok v živote kresťana.

Témou nedele sa podľa súčasnej agendy stal Život v Kristovi, v predošlej zase Pokánie podmienkou života.

Z piesní odporúčaných v Tranovskom kancionáli v súčasnosti máme tri: ES 321 Ach, ja biedny, úbohý hriešnik, ES 443 Človeče, chceš byť spasený (Lutherova) a ES 473 Sám, Pane Bože, ma veď.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie