5. nedeľa po Trojici

Táto nedeľa uzatvára prvý cyklus potrojičného obdobia, etapy piatich nedieľ s témou zameranou na pozývanie do Božieho kráľovstva.

Texty nedele boli pôvodne priradené ako texty k nedeli pred sviatkom Petra a Pavla, evanjelium L 5,1-11 o bohatom lovení rýb hovorí o Petrovi, ako na slovo Pána Ježiša spúšťa siete, epištola 1Pt 3,8-15 je poslednou z radu textov z katolíckych (všeobecných, nepavlovských) listov, hovorí o láske, no v závere už prepája prvý cyklus obdobia s druhým, ktorý sa bude zamieravať na spravodlivosť Božieho kráľvostva.

Introit Ž 27,7-9 (v rôznych tradíciách iba výber z týchto veršov) sa používal na začiatku bohoslužieb k tejto nedeli, vyjadroval kajúcnosť účastníkov a nádej v Božej pomoci.

Spomedzi všetkých šiestich odporučených piesní v Tranovskom kancionáli (1949) sa okrem piesne 583 Jer. Lednického Ó bolest, ó žalost, ktorá je rozhovorom Krista s človekom do súčasného spevníka dostali všetky: ES 501 Akže musím svoj kríž nosiť, ES 513 Ja v Boha milého, ES 518 Keď v biedach, úzkostiach, ES 521 Kto len na Boha sa spolieha a ES 525 Pán Boh mi je silou a dúfaním. Všetky sú to piesne o kríži, o dúfaní v Boha v utrpení.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie