4. nedeľa po Zjavení

Od Vianoc sa vzďaľujeme viac a viac, hoci v našom ponímaní cirkevného roka sa ešte stále nachádzame vo vianočnom kruhu. Starocirkevné evanjeliové texty, ktoré sa snažia určiť ráz nedele, však už po niekoľkýkrát opustili detstvo Pána Ježiša. Možno, keby bolo o tomto období Spasiteľovho života v evanjeliách viac, tak by to iste vypĺňalo obsah práve týchto „medzisviatkových“ týždňov. Posledné, dosiaľ nezmienené udalosti Ježišovho detstva ostávajú: predstavenie Pána Ježiša, resp. Očisťovanie Panny Márie, ktoré si cirkev pripomína 2. februára (presne 33 dní od sviatku obrezania Pána podľa 3M 12,4) a téma dvanásťročného Ježiša, ktorá sa nedostala k žiadnej konkrétnej nedeli, aj keď rôzne systémy sa ju pokúšajú aspoň ako kázňový text zaradiť buď pre nedeľu hneď po Vianociach, alebo po Novom roku, no najviac na 1. po Zjavení (tak aj v predchádzajúcej, Petríkovej agende).

Táto nedeľa býva kvôli skracovaniu obdobia pomerne zriedkavá, starocirkevné perikopy k nej nepridelili nijaký vlastný introit s tým, že sa má použiť ten z minulej nedele. U nás sa však objavil introit Ž 93,3-5. Epištola ešte stále pokračuje v postupnom čítaní listu Rímskym, no s preskočením najbližšieho odseku a ako epištola k nedeli je predpísaná R 13,8-10, v našej najnovšej agende už Ef 1,15-23 doladená k evanjeliu.

Evanjelium k 4. nedeli po Zjavení (Mt 8,23-27 o búrke na mori) by sme mohli zaradiť do radu evanjelií za sebou, kde sa dokazuje Ježiš ako Mesiáš svojou mocou a svojimi zázrakmi (2 po Zj. – zázrak v Káne, 3. po Zj. – uzdravenie stotníkovho sluhu, 4. po Zj. – búrka na mori), ale narúša to nasledovná, 5. nedeľa s tematikou kúkoľa medzi pšenicou (Mt 13,24-30), ktorá už o moci Ježiša nehovorí, iba ak veľmi skryte. (A 6., teda posledná nedeľa po Zjavení má od reformácie už svoju samostatnú tému.)

Odporučená téma nedele vychádza z evanjelia: Moc Pánova pri nás.

Preto je správnym vidieť okrem Mesiášovej moci v období Epifánie aj postupný prechod k témam blížiacej sa Veľkej noci: začínajúci sa boj medzi tmou a svetlom, ktorý sme mohli sledovať postupne od Vianoc až sem - búrka na mori (podľa Markovho evanjelia sa príbeh navyše odohral už pri zmrákaní sa) a kúkoľ medzi pšenicou v 5. po Zj.

V lekcionári sa postupne čítajú všetky synoptické evanjeliá väčšinou nezávisle od cirkevného roka.

V Nemecku sa po reforme perikopálneho systému v r. 2018 táto nedeľa stala poslednou po Zjavení s témou premenenia Pána. Hneď po nej v týždni nasleduje 2. február, sviatok Predstavenia Pána Ježiša, obraz detstva a tým sa v Nemecku končí vianočný kruh cirkevného roka. Ako liturgickú farbu zaraďujú po zelenej na túto jedinú nedeľu opäť bielu.

V spevníku možno nájsť mnoho piesní, ktoré sa hodia k evanjeliu o búrke na mori. Iste najvýstižnejšia je č. 653 Za oných dávnych čias, podľa moravskej ľudovej piesne Ej v onen dávný čas. Podobne vhodná je aj pieseň 641 Spasiteľu, Pane môj od Ch. Wesleya.

V Tranovskom kancionáli je k nedeli odporučených šesť piesní a všetky sa objavujú aj v novom spevníku: ES 40, 50, 259, 513, 525 a 547.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie