4. nedeľa po Trojici

Táto nedeľa sa v starých časoch nazývala nedeľou Božieho milosrdenstva pre evanjelium L 6,36-42, ktoré začína slovami: „Buďte teda milosrdní, ako je milosrdný aj váš Otec.“ Zadelenie proprií - textov však vyvolávalo otázky a objavili sa snahy o ich revíziu, ktorú dokonal až Tridentský koncil (1545-1563), ktorý v katolíckej cirkvi toto evanjelium presunul (nahradil) do 1. nedele a ostatné evanjeliá (až po 23. nedeľu) poposúval o jeden stupeň skôr. (V roku 2000 sa nedeľou milosrdenstva v rímskokatolíckom prostredí stala 1. nedeľa po Veľkej noci.)

Práve pre toto evanjelium je v našej agende pre nedeľu odporučená téma: Milosrdenstvo a odpustenie (predtým: Spoločenstvo s prírodou – v súčasnosti tak absentujúca téma medzi nedeľami!).

O pokusoch meniť texty svedčí aj netradičná epištola – v prvom cykle potrojičného obdobia, ktoré zachovávalo ešte pravdepodobne najpôvodnejšie postupné čítanie epištol (lectio continua), síce už upravené podľa poradia, spomedzi tzv. katolíckych (všeobecných listov, nepavlovských), sa sem z nejakého dôvodu dostala epištola R 8,18-23, hoci by sa k danej tematike viac hodila epištola z nasledujúcej nedele (1Pt 3,8-15).

Tretí dôležitý text, v našej liturgii od čias Tranovského kancionálu a zavedenia predspevu odsunutý z bohoslužobného poriadku, je vstupný introit. K tejto nedeli sa uvádza Ž 27,1(-3): „Hospodin je mojím svetlom a spásou, koho sa mám báť?“ V našich slovenských agendách Ž 104,33-35: „Spievať chcem Hospodinovi, dokiaľ žijem...“

Spomedzi šiestich piesní odporučených výberom v Tran. kancionáli (r. 1949) sa v súčasnom spevníku nachádzajú: ES 307 Bože, verný Bože od Johanna Heermanna, Lutherova ES 314 Otče náš milý nebeskýHruškovicova ES 333 Srdce čisté stvor mi, Pane. K téme milosrdenstva v spevníku nájdeme zaiste omnoho viac vhodných piesní.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie