3. nedeľa po Zjavení

Obdobie Epifánie pokračuje v evanjelických kruhoch až po nedeľu Deviatnik, vo svete sa ale často stretneme s obmedzením tohto času do 2. februára (sviatok Predstavenia Krista Pána). Tým sa bude u nás končiť vianočné obdobie (resp. vianočný kruh). V katolíckom prostredí sa Vianoce končia nedeľou Krstu Pána, našou 1. po Zjavení, potom prichádza tzv. cezročné obdobie, ktoré sa skončí fašiangovým utorkom pred popolcovou stredou.

Starocirkevné perikopy uvádzajú ako introit text Ž 97,7-8.1. Naše agendy nespomínajú na konci 1. verš, ale bez neho chýba radostný moment otvorenia bohoslužby. V epištole sa pokračuje v postupnom čítaní, lectio continua textom R 12,17-21 o neodplácaní sa za zlé. Odtiaľ vychádza aj odporučená téma nedele Dobrým premáhaj zlé, v predošlej agende Premáhanie zlých vlastností.

V evanjeliu k 3. nedeli po Zjavení - Mt 8,5-13 Uzdravenie stotníkovho sluhu (v predošlej, Petríkovej agende ešte podľa iných prameňov Mt 8,1-13 s dôrazom na uzdravenie malomocného) sme už opustili začiatky Ježišovho pôsobenia, ktoré nás viedli počas doterajšieho obdobia – od narodenia, cez obrezanie, mudrcov, krst až po prvý zázrak v Káne.

V ekumenickom lekcionári, ktorý má tri cykly (ročníky), sa vo všetkých cykloch (čítanie z Mt 4,12-23, Mk 1,14-20, L 4,14-21) vraciame k povianočnému obsahu začiatkov Ježišovho pôsobenia – o Jeho prvom vystúpení (cyklus A a C) a o povolaní prvých učeníkov (znovu cyklus A a B). V súčasnosti sa používa cyklus C.

Spomedzi piesní v našom spevníku bola v Tranosciu k 3. nedeli po Zjavení okrem iných odporučená pieseň Všetci, čo skladajú (ES 481). Autorom textu, prebásneného 125. žalmu je – pravdepodobne v Tranosciu mierne upraveného - Jiří Strejc, farár, člen úzkej rady Jednoty bratskej, jeden z prekladateľov Kralickej Biblie. Na 23. januára vychádza výročie jeho smrti (v r. 1599).

V Tranovskom kancionáli sa k tomuto dňu odporúča šesť piesní, v Evanjelickom spevníku sú tri z nich: ES 38, 51 a 481.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie