3. nedeľa po Trojici

Ďalšia, v poradí 3. nedeľa po sviatku Trojice sa venuje téme Nájdenie strateného, v predchádzajúcej, Petríkovej agende: Rozsah Pánovho volania. Podkladom je zaiste starocirkevné evanjelium O stratenej ovečke L 15,1-10. Epištola 1Pt 5,6-11 je opäť podľa starého systému vybratá z katolíckych listov Novej Zmluvy, hovorí o pokorení sa pod Božou ruku a o boji s Diablom. Voľba na 1Pt (spolu s 5. po Trojici) pravdepodobne súvisí so sviatkom apoštolov Petra a Pavla. Introit Ž 25,17-18 (alebo aj 25,16.18)  hovorí o túžbe po Božom vytrhnutí zo súženia. Všetky tieto tri texty ukazujú na Božiu láskavú starostlivosť o tých, ktorí trpia, alebo sa aj stratili, čo po krátkej vzdialenosti od svätodušnej radosti z novej cirkvi povzbudzuje veriacich ťažko prenasledovaných v prvých storočiach, keď sa systém čítaní formoval.

Tranovský kancionál (1949) odporúča osem piesní, z nich sa do nášho spevníka dostalo päť: ES 324 Ach, sladké slová pre ľud hriešny, ES 366 Vznesme srdcia k výšinám, ES 480 V svete hriecha, bludu, ES 500 Aj keď ma Pán Boh zavše tresce a ES 507  Čo môj Boh chce, to sa vždy staň. Do súčasného spevníka sa z nich nedostala pieseň z prídavku č. 67 Jako holubička tichá od Josefa Karafiáta, ani druhá na ten istý nápev.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie