24. nedeľa po Trojici

Toto je ešte zriedkavejšia nedeľa, vyjde na ňu iba v prípade veľmi skorej Veľkej noci (medzi 22. a 26. marcom). V niektorých starých agendách (napr. Krmanova, 1734) sa s ňou vôbec nerátalo, po predošlej 23. nedeli nasledovali rovno posledné tri nedele roka a vyšlo ich tak celkom iba 26, práve táto zo sledu vypadla.

Pomerná zriedkavosť nedele zaiste spôsobila prerušenie pokračovania čítania 119. žalmu v predpísanom starom introite, ktorý sa presúva na Ž 116,1-2, v iných tradíciách Ž 1,1a.2; 91,15a.16, alebo aj Ž 95,6.7a.1.

Epištola pokračuje v čítaní lectio continua a nasleduje text Kol 1,9-14 o prosbe apoštola za kresťanov, dopĺňa sa evanjeliom Mt 9,18-26 o prosbe Jaira za svoju dcéru a Ježišovej odpovedi na ňu.

V agende máme navrhnutú tému Prosba a vypočutie, v Petríkovej agende Záchrana pred smrťou.

V anglofónnom prostredí sa kedysi tento deň nazýval „stir up“ nedeľou, podľa prvých slov kolekty, inak typických pre adventné obdobie, neskôr sa presunula úplne na koniec cirkevného roka.

V Tranovskom kancionáli je k nedeli vybratých osem piesní, z nich päť máme aj v súčasnom spevníku: ES 503, 514, 518, 521 a 532.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie