23. nedeľa po Trojici

Spravidla sa táto nedeľa v cirkevnom roku už vynecháva kvôli prekrývaniu poslednými troma nedeľami. V slede jednotlivých týždňov ostane iba v prípade pomerne skorej Veľkej noci, ktorá nesmie byť neskôr ako 2. apríla.

Podľa starocirkevných perikopálnych textov sa cirkev v tento deň venovala téme nášho nebeského občianstva, ktoré vyžaduje vyššiu morálku a štandardy než od ostatných ľudí, no zároveň sme ešte aj občanmi tohto sveta s povinnosťami tu. To sa odráža zvlášť v príslušnej epištole F 3,17-21, ktorá opäť zapadá do postupného čítania apoštolových listov po zboroch v prvej cirkvi (lectio continua). Bližšie to vysvetľuje evanjelium Mt 22,15-22 o farizejskej otázke na platenie dane a Ježišovej odpovede: „Dávajte, čo je cisárovo, cisárovi a čo je Božie, Bohu.“ Ako úvodný introit na začiatok bohoslužieb už štvrtý týždeň po sebe nasleduje spev zo Ž 119, tentokrát verše 151-152, aj keď v inej tradícii text Jer 29,11-12.14a.

Starocirkevnú myšlienku zachováva aj súčasná Chrámová agenda a odporúča tému Kresťan občanom neba a zeme, v predošlej bola téma vyjadrená stroho iba jedným slovkom: Cudzota.

Tranovský kancionál tu odporúča deväť piesní, v našom dnešnom spevníku máme štyri z nich: ES 349, 444, 452 a 697.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie