25. nedeľa po Trojici - tretia od konca

Už v predreformačných časoch si liturgisti uvedomovali, že v celom liturgickom období chýbajú eschatologické témy – o posledných veciach človeka, alebo aj celého sveta (k tomu blízka téma druhého príchodu Krista sa nachádza v prvých dvoch adventných nedeliach). Vnímali ich ako veľmi vhodné práve na záver cirkevného roka, ktorý sa nachádza zároveň v pochmúrnom období neskorej jesene pripomínajúcej koniec života a prichádzajúcu smrť.

Luther vo svojej Kirchenpostille (1522) vybral iné texty pre 25. a 26. nedeľu po Trojici, než udával lekcionár a odporučil ich zaradiť pred záver cirkevného roka – ešte pred poslednú nedeľu. Tento výber sa stal typický pre evanjelickú cirkev a bol prijatý po celom svete, i keď u nás ešte napríklad u Jakobeiho (1732) nachádzame pri 26. nedeli starú epištolu a v Krmanovej agende (1734) sa myšlienka posledných nedieľ objavuje iba v kolekte k predposlednej nedeli.

V nemeckom prostredí sa už táto nedeľa nazýva Tretia nedeľa pred koncom cirkevného roka.

Téma nedele podľa súčasnej agendy sa zameriava priamo na Znamenia konca času, v predošlej (Petríkovej) Záchrana pred koncom (ako pokračovanie trojtémy po predošlej nedeli: Záchrana pred smrťou a pred nasledujúcou: Záchrana pred súdom).

Biblické texty k takejto nedeli sú teda prispôsobené eschatologickému zameraniu – pre začiatok bohoslužby bol vybratý ako introit Ž 31 a z neho pomerne zložito kombinovaný výber veršov: 10a.16b.18a.2a. Je to volanie o pomoc v posledných časoch. Naše agendy uvádzajú ako starý introit Ž 4,9 o pokojnom očakávaní toho, čo má prísť.

Epištoly pre túto aj ďalšiu nedeľu boli vybraté ako jeden celok, pre 25. nedeľu po Trojici 1Tes 4,13-18 o tom, čo predchádza Kristovmu druhému príchodu s tým, že biblický text bude pokračovať o týždeň hneď ďalšími veršami. V našej agende (nie ešte v Petríkovej) došlo k  zmene textu na R 14,1-9, kde sa však stráca súvislosť s eschatologickou tematikou nedele.

Evanjelium Mt 24,15-28 hovorí o znameniach konca a ku koncu cirkevného roka veľmi vhodne pôsobí ako vážne varovanie pre kresťanov.

Pre 25. nedeľu po Trojici bolo v Tranovskom kancionáli odporučených celkom deväť piesní, z nich sa do súčasného spevníka dostalo päť: 661, 681, 694, 695 a 698.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie