22. nedeľa po Trojici

Pri tejto nedeli máme v agende už priamo uvedené, že v prípade menšieho počtu potrojičných nedieľ než 27 sa majú prevziať propriá (kolekty a biblické texty) z posledných troch nedieľ, hoci dosť často sa tak musí urobiť už v 21., zriedkavo už v 20. nedeľu po Trojici.

Základnou myšlienkou starocirkevných textov nedele je v rámci posledného, štvrtého cyklu nedieľ o dosahovaní Božieho kráľovstva pohľad na rast kresťana žijúceho v milosti evanjelia smerom až k poslednému dňu – téma sa odrážala zvlášť z epištoly F 1,3-11 čítanej v rámci postupného čítania apoštolských listov v rámci tzv. lectio continua cirkvi prvých storočí. Evanjelium Mt 18,21-35, podobenstvo o nemilosrdnom sluhovi ukazuje, aký má kresťan žijúci evanjeliom byť v spoločenstve ostatných – ak bolo jemu odpustené, nesmie byť tvrdým ani k iným, ktorým Pán Boh odpustil a má sa ako nasledovateľ svojho Pána prejavovať láskou.

S myšlienkou vlastného pokánia a nehodnosti ešte v časoch pred používaním súčasného predspevu začínali bohoslužby úplne na začiatku v vstupným introitom – spevom žalmu 130,3-4.1-2a: „Ak budeš počítať neprávosti, Hospodine, Pane, kto obstojí? U Teba je však odpustenie, aby sa Ťa báli. - Z hlbokosti volám k Tebe, Hospodine, Pane, počuj môj hlas!“ V našich agendách je uvádzaný ako starý introit Ž 119,109-110.

Dnes sa ako téma nedele odporúča: Povinnosť odpúšťať, iste podľa evanjelia, v predošlej (Petríkovej) agende bola téma: Trvalá bieda.

Spomedzi až deviatich piesní vybraných v Tranovskom kancionáli sa do súčasného Evanjelického spevníka dostalo šesť: 321, 325, 328, 470, 479 a 481.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie