21. nedeľa po Trojici
Nedele na konci roka mali v starej cirkvi svoje vlastné posolstvá, v našej tradícii sa už aj pri tejto pomerne často stáva (v 21. storočí celkom 24-krát), že je nahradená zmyslom posledných troch nedieľ cirkevného roka. Býva to vtedy, ak Veľká noc vychádza na 17. až 23. apríl (naposledy v rokoch 2019 a 2022).
Podľa starocirkevných propriálnych textov sa v rámci posledného, štvrtého cyklu potrojičného obdobia k tomuto dňu viazala tematika kresťanského boja o dosahovanie Božieho kráľovstva vo všetkej Božej výzbroji, ako ju uvádza vybratá epištola Ef 6,10-17 pokračujúc po predošlých nedeliach evidentne podľa starého spôsobu čítania lectio continua (postupné čítanie epištol na bohoslužbách).
Starocirkevné evanjelium J 4,46-54 o uzdravení syna kráľovského úradníka ukazuje na štít viery z kresťanskej výzbroje, ktorý zabráni aj smrti dieťaťa.
Otvorenie bohoslužby sa konávalo starocirkevným introitom – opäť z apokryfrného dodatku inak kanonickej biblickej knihy Ester 13,9-11a (v našom vydaní apokryfov ako 17,b-d), text známy ako Mordochajova modlitba: „Hospodine, kráľu, /ktorý ovládaš všetko, v Tvojej moci je všetko a niet toho, kto by Ti protirečil, keď/ chceš zachrániť Izrael, veď Ty si stvoril nebesá i zem a niet nikoho, kto by sa ti vzoprel. Ty poznáš všetko, Hospodine.“ Týmto úvodným spevom spoločenstvo vyznávalo Božiu všemohúcnosť.
V staršej agende (Petríkovej) sa ako hlavná téma nedeľa uvádzala Sila nového obcovania, introit (uvedený stále ako starý) je kanonický Ž 119,49-50, súčasná agenda sa v téme posúva ďalej: V boji o dokonalosť a tomu prispôsobuje a mení aj príslušné evanjelium na: Mt 5,38-48 ako záver slov Pána Ježiša v kázni na vrchu o Ňom a zákone.
Zo siedmich odporučených piesní k tejto príležitosti v Tranovskom kancionáli sa do súčasného spevníka dostalo týchto päť: 486, 510, 521, 527 a 532.