20. nedeľa po Trojici

V starocirkevnom prostredí nedeľa vybratými propriálnymi textami v poslednom, štvrtom cykle potrojičného obdobia zameranými na to, ako dosahovať Božie kráľovstvo sleduje konkrétnejšie správnosť života človeka, ktorý žije s Kristom a pýtanie sa na to, čo je v jeho živote skutočnou vôľou Pána. Veď On sa stará nielen o naše potreby a o to, aby sme sa mali dobre, ale je aj Sudcom a tým, ktorý nás bude súdiť za naše skutky. Niektorí liturgici sa domnievajú, že konkrétna tematika tejto nedele vychádzala aj z praktického života v Ríme, v ktorom sa v tomto období sťahovalo nové víno a sprevádzali ho všelijaké zábavy.

Toto všetko podčiarkujú najmä vybraté texty epištoly a evanjelia: Epištola Ef 5,15-21 o vykupovaní času a pýtania sa, čo je vôľa Pánova s apoštolovým príkazom neopíjať sa vínom, pretože to nie je z Ducha a evanjelium Mt 22,1-14 o svadbe kráľovského syna, kde aj ten, kto sa dostal na hostinu, ešte nemusí byť uznaný za hodného ostať medzi hodujúcimi.

Aj keď sa u nás ako už dávno (od Tranovského) nepoužívajú introity, začínania bohoslužieb responzórnym spôsobom spevu spravidla tematicky vybratých žalmov, k tejto nedeli je veľká variabilita. Naše posledné agendy uvádzajú takmer až do konca obdobia (s výnimkou posledných štyroch nedieľ) Ž 119, konkrétne teraz Ž 119,1-2. V iných tradíciách sa však s výnimkou predošlej nedele pokračuje s nežalmickými textami, v túto nedeľu s ohľadom na ostatné propriá najmä z knihy Daniel – Dan 9,14b: „Hospodin, náš Boh, je spravodlivý vo všetkých svojich skutkoch, ktoré koná, ale my sme neposlúchali Jeho hlas.“, na čo bola odpoveď Ž 115,1b (a iné žalmy): „Svojmu menu daj česť pre svoju milosť a vernosť!“ V rímskej tradícii sa používal aj text z pre nás apokryfického doplnku knihy Daniel z Azarjovej modlitby, výber veršov Dan 3,31.29.35.

V súčasnosti sa ako téma v našej agende uvádza Stratená príležitosť (podľa evanjelia), v predošlej agende Potreba nového obcovania (z epištoly).

Zriedkavo, ale predsa sa stáva, že už táto nedeľa sa stáva treťou od konca cirkevného roka a v našej cirkvi tým dostáva charakter (tému aj texty) 25. potrojičnej nedele. Stáva sa to vtedy, ak Veľká noc vychádza veľmi neskoro, konkrétne na 24. alebo 25. apríla, naposledy sa tak stalo v roku 2011, najbližšie sa tak stane v rokoch 2038 a 2095.

V Tranovskom kancionáli bolo odporučených 8 piesní pre túto nedeľu, spomedzi nich sa do súčasného spevníka dostali iba tri: 442, 471 a 476.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie