2. nedeľa po Trojici

Rozhodne je slávnostná polovica, čo sa týka významov a dejín cirkevného roka, bohatšia než bezslávnostná. Dve najväčšie slávnosti – príchod Božieho Syna na svet pripomínaný na Vianoce a ešte viac Jeho naplnenie zákona na Veľkú noc, resp. ešte pridaná tretia slávnosť okolo zoslania Svätého Ducha a založenia kresťanskej cirkvi sú tými najdôležitejšími udalosťami, ktoré si cyklicky, rok čo rok pripomíname. Sprevádzané sú prípravnými obdobiami – advent, pôst, oktávami – dnes už iba v pozostatkoch druhého dňa slávnosti a obdobím po slávnosti, ktoré vyjadrujú prínos týchto dvoch udalostí pre celý svet.

Bezslávnostná polovica je už iba súborom 27 nedieľ (väčšinou menej, podľa toho, ako sa Veľkou nocou posúva cirkevný rok), ktoré až na niektoré výnimky (10. nedeľa, posledné nedele) nemajú taký veľký obsah a v dejinách sa rôzne napĺňali. Aj počas nich sa objavovali pokusy o štyri, resp. až sedem rôznych tematických okruhov, ktoré sa neskôr prekrývali novším obsahom. Do tejto polovice sa presunuli viaceré cirkevné (u nás reformácia, ale spravidla aj pamiatky posvätenia kostolov), alebo aj príležitostné sviatky (pripomienka zosnulých, poďakovanie za úrody).

Téma 2. nedele po Trojici je Vážne pozvanie, v predchádzajúcej agende: Naliehavosť Pánovho volania a vychádza zo starocirkevného evanjelia L 14,(15)16-24podobenstvo o veľkej večeri, kde sa pozvaní jeden po druhom vyhovárali a pán večere napokon kázal pozvať ľudí z „poľných ciest a spomedzi ohrád“, len aby sa mu naplnil dom.

Výber epištol prvých piatich potrojičných nedieľ poukazuje na starý pôvod, stále pokračujeme všeobecnými (tzv. katolíckymi, teda nepavlovskými) listami, podľa prvého zo štyroch cyklov obdobia zameranými na lásku. Na druhú nedeľu je vybratá epištola 1J 3,13-18, kde sa píše o láske medzi kresťanmi. K láske zo strany Pána Boha smeruje introit Ž 18,19(b)-20: „Hospodin bol mi oporou. On vyviedol ma na voľnosť, vytrhol ma, lebo si ma obľúbil.“

V mnohých cirkvách sa až touto nedeľou začína používať zelené rúcho.

V Tranovskom kancionáli (1949) bolo k tejto nedeli odporučených šesť piesní, z nich sa do súčasného spevníka dostali tri – všetky od slovenských autorov: ES 283 Drahý Kriste, za to čisté od Jána Blasia, ES 284 Chráň ma, Pane, pri slove tom od Samuela Hruškovica a ES 480 V svete hriecha, bludu od Michala Lúčanského.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie