18. nedeľa po Trojici

Posledná nedeľa, ktorá patrí tematicky do tretieho cyklu potrojičného obdobia so zameraním sa na praktický život kresťana, sa svojou starocirkevnou propriálnou tematikou pozerá súhrnne na veriaceho vo všetkých jeho prejavoch, ktoré musia byť založené na prikázaní lásky, keďže vychádzajú z Božej milosti.

V starých časoch sa bohoslužby začínali introitom – v túto nedeľu podľa Ž 122,7-9 striedavým spevom: „Nech je pokoj v tvojich hradbách, bezpečnosť v tvojich palácoch! Kvôli svojim bratom a priateľom hovorím: Pokoj v tebe! Pre dom Hospodina, nášho Boha, chcem vyhľadávať tvoje blaho.“ Ale je tu aj iná tradícia, ktorá hovorí, že touto nedeľou začínajú spravidla nežalmické introity, konkrétne v tento deň podľa knihy Sírach (u nás nekanonickej, apokryfnej) 36,16-17: „Hospodine, vypočuj prosbu svojich služobníkov podľa Áronovho požehnania o Tvojom ľude. Nech všetci ľudia na zemi spoznajú, že Ty, Hospodine, si Bohom naveky.“ Spievanie žalmu sa počas bohoslužby pôvodne objavilo ešte neskôr ako tzv. gradual (my máme namiesto neho druhú pieseň) a v túto nedeľu sa práve ako gradual spieval Ž 122,7-9 (resp. 122,1.7), aj preto sa introitom stal iný text.

Epištola vynecháva postupné čítanie listu Efezským, normálne by mal nasledovať text Ef 4,7-21  (podľa epištol predošlých a nasledujúcej nedele v čítaní textov lectio continua), ale zvolený je 1K 1,4-9 s povzbudením na záver cyklu o tom, že Pán Boh dáva veriacemu kresťanovi naozaj všetko, čo mu je treba. Evanjelium Mt 22,26-40 (-46) pozýva veriaceho k skutočnému milovaniu Boha i blížneho, tak, ako o tom hovorí Suma zákona.

V agende je navrhnutá téma nedele Poslušnosť lásky, v predchádzajúcej (Petríkovej) Jednota Božích prikázaní.

Z Tranovského kancionála, kde je navrhnutých sedem piesní k tejto nedeli, sa do súčasného spevníka dostali: 443, 450, 497 a 547.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie