16. nedeľa po Trojici

Tematicky táto nedeľa stále patrí do tretieho cyklu potrojičného obdobia so zámerom na praktický život kresťana, spoločnou témou propriálnych biblických textov je Božia sila a Kristova láska , ktoré kresťana silne posilňujú vo vnútornom človeku aj v prípade, že sa stretne s ťažkosťami, utrpením či prenasledovaním.

Bohoslužby sa začínali introitom, vynechaným veršom žalmu z minulej nedele Ž 86,1: „Ó Hospodine, nakloň ucho a vyslyš ma, lebo som biedny a úbohý.“ Resp. v staršej tradícii aj s veršami 3 a 5: „Zmiluj sa nado mnou, Pane, lebo neprestajne volám k Tebe. - Veď Ty si dobrý, Pane, a ochotný odpúšťať; hojný si v milosti ku všetkým, ktorí Ťa vzývajú.“ Žalmista tu pomoc v čase núdze nachádza v Božom odpustení a milosrdenstve.

Ďalším dôležitým starocirkevným textom je epištola Ef 3,13-21 s posolstvom, že napriek súženiu Pán Boh dáva svojho Ducha a tak dáva svojim deťom silu vytrvať.

Evanjelium L 7,11-17 (niekedy bez posledného verša) o vzkriesení mládenca v Naime ukazuje, že nádej je aj vtedy, keď sa človek zo svojho hľadiska ocitne úplne na dne. Z evanjelia vychádza aj navrhnutá téma v súčasnej agende: Vyslobodenie z otroctva smrti. V predošlej agende bola uvedená téma z epištoly: Príbytok v Kristu.

Piesní v Tranovskom kancionáli je navrhnutých opäť osem, z nich sa do súčasného Evanjelického spevníka dostalo päť: 451, 500, 507, 513 a 681.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie