14. nedeľa po Trojici

Ako má kresťan žijúci pod vedením Svätého Ducha žiť, ukazuje aj táto nedeľa, patriaca do tretieho cyklu potrojičného obdobia. Tentoraz je téma zameraná na výsledok pôsobenia Ducha, ktorý je zjavný v jeho ovocí podľa G 5,22-23. Preto aj príslušná epištola k nedeli zahŕňa práve uvedené verše – G 5,16-23 (alebo aj verš 24).

K tomu bol pôvodne priradený aj introitový žalm (opäť z 3. knihy žalmov) – Ž 84, v ňom sa stretávame s Hospodinovým uctievateľom, ktorý je požehnaním pre svoje okolie. Vo viacerých tradíciách sa používali rôzne verše tohto žalmu, napr. Ž 84,6 (v našich agendách), alebo aj Ž 84,10-11a s odpoveďou Ž 84,2-3a.

Evanjelium L 17,11-19 O desiatich malomocných ide ešte ďalej – ukazuje, že viera má svoje výsledky (ovocie) v celkovom postoji človeka. Nadväzuje na evanjelium predošlej nedele o milosrdnom Samaritánovi (L 10,25-37), keď iba jeden (pravdepodobne zase Samaritán) prichádza po uzdravení naspäť za Ježišom, aby poďakoval a tým ukázal, že sa celý jeho život po stretnutí s Ježišom zmenil.

Kým predošlá agenda (Petríkova) ostávala pri všeobecnej téme z epištoly Ovocie skutkoch, súčasná vychádza viac z evanjelia a akoby k pavlovským deviatim ovocím Ducha pridáva ďalšie: Vďačnosť je ovocím Ducha.

Zo znovu ôsmich odporučených piesní Tran. kancionála (1949) sa do súčasného spevníka dostalo päť z nich: 446, 463, 473, 514 a 529.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie