13. nedeľa po Trojici

Táto nedeľa sa v starom spôsobe začínala veľmi žalostným tónom – striedavým spevom introitu Ž 74,20-22 (v niektorých tradíciách prvé polovice štyroch veršov 20-23): „Hľaď na zmluvu, lebo zákutia zeme sú plné dúpät násilia! ... Povstaň, Bože, rozrieš svoj spor, rozpomeň sa, ako Ťa blázon potupuje celý deň!“ Introity od tejto nedele začínali výberom z tretej knihy Žalmov.

Tematicky patrí nedeľa do tretieho cyklu potrojičného obdobia so zameraním sa na praktický život kresťana v láske a službe k druhým ľuďom. Aj preto je k tejto téme vybraté evanjelium o milosrdnom Samaritánovi L 10,25-37 (v staršom období, aj v Petríkovej agende sa začína už veršom 23).

Typická epištola k tejto nedeli bola G 3,15-22 (resp. až od 16. verša). V tomto potrojičnom, predtým poturíčnom období sa ukazuje, aký je život kresťana so Svätým Duchom. Tak aj v tejto epištole bolo ukázané na udalosti, ktoré oslobodili človeka spod jarma zákona k svetlu lásky. Pod vplyvom nemeckej evanjelickej cirkvi došlo v poslednej agende k zmene epištoly na 1J 4,7-12, ktorá je bližšia evanjeliu.

V súčasnej agende je navrhnutá téma nedele podľa zákonníkovej otázky v evanjeliu: Môj blížny, v predošlej agende bola téma Viera a skutky.

Z ôsmich odporučených piesní z Tranovského kancionála (1949) sa do súčasného spevníka dostali iba tri: ES 242, 443 a 482.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie