11. nedeľa po Trojici

Touto nedeľou sa pôvodne končí druhý cyklus potrojičného obdobia, ktorého vyučovanie sa týkalo nového života kresťana v spravodlivosti Božieho kráľovstva. Predpísané evanjelium L 18,9-14, podobenstvo o farizejovi a publikánovi úplne presne vystihuje zámer cyklu. Aj epištola – všeobecne 1K 15,1-10 (O zmŕtvychvstaní) sa spája s pôvodnou témou, ukazuje na Božiu milosť v dokonaní poslania veriaceho človeka.

V súčasnej agende došlo k posunu epištoly na R 9,-15 (v Petríkovej ešte bol 1K 15) ako ohlas predošlej, kajúcej nedele. Rozdiely sú aj v introitoch nedele, u nás máme Ž 33,3-4 (Spievajte Hospodinovi novú pieseň...), inde Ž 68,5-6 .. Oba sú oslavné.

Navrhnutá téma nedele v našej súčasnej agende Pýcha a pokánie vychádza z evanjelia, v predošlej, Petríkovej agende bola téma Vyslobodenie spod zákona.

V Tranovskom kancionáli (1949) je opäť osem odporučených piesní, z nich väčšina, šesť sa nachádza aj v terajšom spevníku: ES 305, ES 321, ES 322, ES 334, ES 335 a ES 515.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie